وب سایت آکادمی هوش مصنوعی آیصدر در حال راه اندازی و بروز رسانی می باشد ...
09126082256
0

آزمایشگاه OpenAI

شرکت OpenAI  چیست ؟

شرکت OpenAI یک شرکت تحقیقاتی خصوصی در زمینه هوش مصنوعی است . این شرکت به طور کلی بر روی توسعه و پیشرفت هوش مصنوعی در سطح بالا تمرکز دارد. OpenAI تیمی از محققان و مهندسان برتر در زمینه های مختلف هوش مصنوعی ، یادگیری و تحلیل زبان طبیعی را دارا می باشد . این تیم با تجربه کاری بالا ، مهارت های فنی با کیفیت ، با اشتیاق ، با انگیزه ، مسئولیت پذیر و رهبری درست این شرکت را توسعه دادند.

تاریخچه شرکت :

آزمایشگاه هوش مصنوعی OpenAI به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی در سال 2015 در«سان فرانسیسکو» (San Fransico ) و با کمک 1 میلیارد دلاری بنیان گذاران و سرمایه گذاران شروع به کار کرد .

سرمایه گذاران و بنیان گذاران این شرکت ، از ایلان ماسک و سام آلتمن ، نگرانی های خود را در مورد خطرات احتمالی مرتبط با استفاده بی دقت یا مضر از هوش مصنوعی ، به اشتراک گذاشتند .

ایلان ماسک در سال 2018 به دلیل تضاد منافع احتمالی با کار او در کمپانی تسلا  ، از شرکت خارج شد.

مدیر عامل اوپن ای آی کیست ؟

سام آلتمن ، یکی از بنیان گذاران این شرکت به عنوان مدیر عامل قعالیت می کند .

گرگ براکمن ، سمت های رئیس و رئیس هیئت مدیره این شرکت را برعهده دارد  ایلیا سوتکور به عنوان دانشمند ارشد OpenAI فعالیت دارد .

هدف اصلی OpenAI چیست ؟

هدف اصلی شرکت ساخت و توسعه هوش مصنوعی ایمن و عادلانه است . این موضوع به این معنی است که OpenAI در تلاش است تا از تکنولوژی هوش مصنوعی به نحوی استفاده کند که به جای ایجاد خطرهای احتمالی برای انسان ها ، بتواند به جامعه کمک کند و مشکلات عمومی را حل کند .

اوپن ای آی معتقد است که « فهمیدن اینکه هوش مصنوعی همسطح هوش انسان چقدر می تواند مفید باشد» دشوار است و به همان اندازه درک این موضوع که «هوش مصنوعی همسطح انسان اگر نادرست ساخته یا استفاده شود ، چقدر می تواند به جامعه اسیب برساند»نیز دارای دشواری است.

دستاورد و پروژه اوپن ای آی کدام است؟

اکثر پژوهش های هوش مصنوعی انجام شده توسط این سازمان بر روی پردازش زبان طبیعی ، بینایی ماشین و رباتیک متمرکز بوده اند.برخی از مهم ترین پروژه های این شرکت بدین صورت است :

GPT-3: یک سیستم تولید متن است که بر پایه شبکه های عصبی عمیق است. این سیستم قادر است متن محاوره و غیر محاوره را با کیفیت و واقعیت بالا تولید کند و به سوالات و متون ورودی پاسخ دهد.

Codex : پروژه Codex از OpenAI یک سیستم توسعه نرم افزار است که به کاربران کمک می کند تا با استفاده از زبان طبیعی برنامه نویسی کنند. Codex قادر است به طور خودکار کدها و توابع را تولید کند و همچنین نیازمندی های نرم افزاری را درک کند.

DALL-E : یک سیستم پیشرفته تولید تصویر است که توسط OpenAI ایجاد شده است. این سیستم قادر است با توجه به توصیفات کاربر، تصاویر تصوری و خلاقانه ای را ایجاد کند که مورد توجه و تماشا قرار می گیرد.

RoboSumo : یک پلتفرم تست هوش مصنوعی است که به توسعه کنندگان این امکان را می دهد تا الگوریتم های هوش مصنوعی خود را در مسابقات قهرمانی RoboSumo آزمایش کنند و با دیگر الگوریتم های مسابقه بدهند.

ChatGPT : یک سیستم تولید متن برای بحث و تعامل با کاربر است. این سیستم می تواند به سوالات کاربران پاسخ دهد و به آنها کمک کند تا با آن بحث کنند یا مشکلات را حل کنند.

Robotics: شرکت OpenAI در روباتیک نیز فعالیت می کند و سعی دارد تکنولوژی هایی را توسعه دهد که به روبات ها اجازه دهد ماموریت های پیچیده را انجام دهند، مانند پرنده های مصنوعی و ربات های پارکور.

نفیسه بختیاری

دانشجوی کارشناسی علوم کامپیوتر، دانشگاه دامغان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *